تبلیغات
 ... خوش آمدید

شما تا 25 ثانیه ی دیگر منتقل می شوید

با عرض خسته نباشید به دوستان عزیز ،
از امروز دیگه روی سیستم ایجاد و مدیریت سایت وی سی پنل مطلب مینویسم ،
الان هم در حال انتقال مطالب وبلاگم با كمك سیستم انتقال مطالب وی سی پنل به سایت جدیدم هستم .
شما تا چند لحظه ی دیگه به طور خودکار به سایت جدید وارد می شوید ...
اینم آدرس سایت : http://7barg.vcp.ir


/post/archive/1390/11/3
/post/archive/1390/5/4
/post/archive/1390/5/3
/post/archive/1390/5/2
/post/archive/1390/5/1
/post/archive/1390/4/4
/post/archive/1390/4/3
/post/archive/1390/4/2
/post/archive/1390/4/1
/post/archive/1390/3/4
/post/archive/1390/3/3
/post/archive/1390/3/2
/post/archive/1390/3/1
/post/archive/1390/2/4
/post/archive/1390/2/3
/post/archive/1390/2/2
/post/archive/1390/2/1
/post/archive/1390/1/4
/post/archive/1390/1/3
/post/archive/1390/1/2
عنوان :تماشا چیان واقعی در یك ارتباط تنگاتنگ و عاطفی دو جانبه با تیم ها و ورزشكاران قرار دارند
متن :

عکس از حاجی قربان طریک

نقش و جایگاه تماشاگران و هواداران از باب اثرگذاری بر روی عملکرد تیمی در ورزش بر کسی پوشیده نیست . در میان تمام ورزشها،والیبال با تمام جذابیت های خاص خودش بیشترین تماشاگر را در ترکمن صحرا به سمت خود معطوف داشته است. اثر تماشاگران به عنوان یک عامل محیطی تاثیرگذار بر عملکرد تیمی آنقدر بالاست که در شرایط میزبانی حتما با اختلاف سطحی دو تیم خوش بینانه می توان نتیجه را به نفع میزبان پیش بینی نمود علاوه بر این کثرت و تعداد تماشاگران به عنوان یک امتیاز محسوب می شود...

ادامه مطلب در صفحه بعد

 

داشتن امتیاز میزبانی و بازی كردن در زمین خود ، بر بازی كردن در جاهای دیگر برتری دارد . این امتیاز به منزله یك عامل تاثیر گذار روانی است و به تنهایی نمی تواند بمنظور نتیجه گرفتن از بازی قابل اعتماد باشد .

در راستای همین امر در بسیاری از کشورها چه هزینه های سنگینی به جهت هدایت مردم به ورزشگاه ها که متقبل نمی شوند . تبلیغات فراوان ، جوائز برای شرکت کنندگان و تماشاگران همه و همه خود گویای همین مطلب است. اما خوشبختانه در کشور ما یک انگیزه خودجوش و یک سطح علاقه اجتماعی نسبت به ورزش وجود دار د که از دیدگاه جامعه شناسی و روان شناسی اجتماعی در ورزش حکایت از نگرش و خواستگاه سالم اجتماعی و فردی بوده و این امر را می توان یکی از نشانه های اجتماع سالم و زنده معرفی نمود. این تماشاگران علاوه بر اینکه یک جامعه زنده را به نمایش می گذارند ، به عنوان یک انرژی فوق العاده و اثرگذار در موفقیت تیم در شرا یط میزبانی محسوب می شوند.

 تماشا چیان در یك ارتباط تنگاتنگ و عاطفی دو جانبه با تیم ها و ورزشكاران قرار دارند . موفقیت و شكست فردی در نظر گرفته شده و به همان میزان تولید اضطراب ، احساس حقارت یا غرور خواهد كرد .

بسیارند افرادی كه بخاطر شكست تیم مورد علاقه شان دست به و پرخاشگری زده اند. این مسئله نقش تاثیرگذار تماشاچیان را بیش از پیش حساس و در خور توجه می نماید.هزاران تماشا چی در ورزشگاههای مختلف برای ورزشكاران تقویت مثبت و منفی فراهم می نمایند.اثرات انگیزشی تماشاچیان از مهمترین مواردی است كه در بحث تاثیرات آنها می توان به آن پرداخت.تشویق های پیاپی و مصمم تماشا چیان مشتاق بر روی سیستم عصبی و سیستم خود مختار تاثیر گذاشته و باعث بوجود آمدن تغییرات هورمونی و تحریك عضلات ، فشار خون ،ضربان قلب و غیره خواهد شد . در این فرایند با افزایش ترشح آدرنالین و نورآدرنالین سوخت كافی تامین می شود و ورزشكاران از حداكثر توان و نیروی خود بهره می گیرند .

نتایج تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد كه وقتی یك مهارت ورزشی بخوبی یاد گرفته شود اجرای آن مهارت در حضور تماشاچی بهتر صورت خواهد گرفت . این امر بخاطر فراهم آمدن میزان انگیزه و انرژی لازم بخاطر فعالیت سیستم خود مختار دستگاه عصبی صورت می گیرد .

از طرف دیگر وقتی یك مهارت بخوبی یاد گرفته نشود ، صرف وجود تماشاچی نه تنها تاثیر مثبت در اجرای آن ندارد بلكه زیانبار نیز می باشد . همچنین یادگیری و تمرین مهارت های مختلف ورزشی با حضور تماشاچی صدمه می بیند . وقتی یك مهارت آموخته شده و بكرات تمرین شد ، پاسخی است كه آموخته شده و حضور تماشاچی انگیزه و انرژی بیشتری را برای ورزشكار فراهم خواهد ساخت اما در شرایط آموزشی افزایش فعالیت سیستم خودمختار مخل یادگیری خواهد بود. تماشاچی به یادگیری صدمه می زند ولی انجام بازی را بهتر می كند . وقتی یك تیم خودی در مقابل یك تیم بیگانه بازی می كند میزان انسجام تیم و عاطفه و حمایت تماشاگر و بعبارت كلی تر میزان اعتماد ، امنیت و همكاری در “ درون گروه ” افزایش می یابد و همگی عوامل در جهت بردن و موفقیت د رمقابل تیم “ برون گروه ” بسیج می شود ، و بدین سبب نتایج بدست آمده رامی توان حاصل تلاش تیم و حمایت های روانی و عاطفی تماشاگران و علاقمندن دانست .

در این شرایط هر یك از افراد “ درون گروه ” بخاطر موفقیت بدست آمده احساس ارزش و غرور خواهد كرد و در برابر شكست و ناكامی ، احساس بی لیاقتی یا شكست را تجربه خواهند كرد.


شاید بتوان گفت عمر هواداران والیبال گنبد با سن باشگاه برابری دارد به طوری که این انگیزه ، علاقه و شور اجتماعی نسل به نسل نیز تداوم پیدا خواهد کرد. پس بر متولیان و مسئولان بالاخص مدیریت ، کادر فنی و بازیکنان مسئولیت سنگینی است که با عملکرد خود این انرژی و شور اجتماعی را نه تنها حفظ کرده بلکه بر میزان آن بیافزایند. با بررسی اجمالی از منظر رسانه هایی مانند : جراید ، وبلاگ های ورزشی استان و اظهار نظر هواداران از یک طرف و از دگر جهت کاهش حضور نسبی تماشاگران در بازی های اخیر می توان عنوان نمود که دغدغه های اجتماعی در حل شکا گیری است . چنانچه این دغدغه ها و نگرانی ها بر طرف نگردد اثر زیان باری خواهد داشت . در اینجا سعی می نماییم که به دو عامل اساسی که باعث دلسردی و ریزش تماشاگران در ورزش و بالاخص والیبال می گردد بپردازیم:
1 - عملکرد تیمی : هر گاه یک تیم در روند موفقیت و اجرای بهینه قر ار داشته باشد ، دلگرمی و انگیزه تماشاگران برای حضور بیشتر خواهد شد . به هر صورت تماشاگران با صرف هزینه های مادی و روانی در ورزشگاه حضور می یابند و توقع آنها از تیم محبوبشان علاوه بر اجرای یک بازی زیبا نتیجه گیری و کسب امتیاز لازم نیز می باشد. پس چنانچه عملکرد تیمی تداوم داشته باشد این فرایند تعامل و تداوم انرژی از طرف تماشاگران به تیم و بالعکس از تیم به تماشاگران ادامه خواهد داشت.
اما چنانچه عملکرد یک تیم روند ناموفق را طی نماید ، نه تنها انگیزه و شور اجتماعی هواداران از حضور در ورزشگاه کاهش می یابد ، بلکه بازیکنان دچار کاهش انگیزه و اعتماد به نفس شده که در اصطلاح روانشناسی ورزشی به آن (درماندگی آموخته شده)گویند. اثر مخرب این امر در تماشاگران بسیار بالا بوده که جبران آن هزینه های سنگینی در بر خواهد داشت. تماشاگران در هنگام تماشای بازی عملکرد دو گروه را مورد بررسی قرار می دهند. یک کادر فنی و دیگری توانایی و مهارت بازیکنان ، در صورت تداوم ناکامی نوک پیکان به سمت کادر فنی خواهد رفت لذا در صورت ادامه ناکامی و عدم موفقیت دیگر واژه هایی مانند بدشانسی ،اشتباهات داوری و غیره ... دیگر در روحیه تماشاگران تاثیری نخواهد داشت.
2 - دیدگاه و عملکرد مسئولین نسبت به ورزش : عملکرد تیمی عامل اصلی ریزش تماشاگران محسوب می شود . اما می توان نگرش و رسیدگی مسئولین نسبت به امر ورزش را نیز عامل موثر دیگری دانست، چه از باب برنامه ریزی و تخصیص منابع مالی و چه از نظر تخصیص نیروی انسانی متخصص در حوزه مدیرتی ، امروزه چالش جدی در حوزه والیبال ایران و باشگاه ها در مورد این دو موضوع وجود دارد. یعنی مدیریت های غیر متخصص و عدم تامین منابع مالی و پرداخت به موقع دستمزد بازیکنان و کادر فنی که خود باعث افت عملکرد تیمی شده و به طبع آن دغدغه های اجتماعی هواداران را به دنبال خواهد داشت در آخر بایستی اذعان نمود که ارزش حضور تماشاگران در ورزشگاهها یک نمونه بارز توسعه و سلامت اجتماعی است . لذا بایستی با حساسیت خاصی به این موضوع توجه نمود چرا که ریزش و کاهش تماشاگران از حضور در میادین ورزشی اثرات زیانبار فرهنگی و اجتماعی را به دنبال دارد.